Poetul nepereche, evocat la liceul nostru

Duminică 15 ianuarie 2017  s-au împlinit 167 de ani de la nașterea celui mai mare poet al neamului românesc, Mihai Eminescu. Evenimentul a fost marcat la liceul nostru prin cercul metodic intitulat “Viața și opera lui Mihai Eminescu”.

Doamnele profesoare de limba și literatura română Aura Lăpădat, Ioana Bonțida, Alina Boian și Diana Streza au îndrumat elevi din clasele de filologie (IX-X-XI) și clasa a XI-a științele naturii în desfășurarea cercului metodic. Elevii au recitat fragmente din lirica și arta dramatică eminesciană.

Cercul metodic “Viața și opera lui Mihai Eminescu” s-a desfășurat în cabinetul Mihai Eminescu din cadrul Liceului Teoretic Axente Sever, anul acesta participând și directoarea unității noastre de învățământ Ana-Maria Agîrbiceanu.

 

 Prof. Schiau Constantin

Acest articol a post publicat în Noutati. Salvaţi ca şi semn de carte legătură permanentă. Publicaţi un comentariu sau lăsaţi un ping: Adresa Ping-ului.

Publicaţi un comentariu

Adresa dumneavoastră de e-mail nu va fi niciodată publicată sau redistribuită. Câmpurile necesare sunt marcate cu *

*
*

Puteţi folosi următoarele etichete şi atribute HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>