Navigare
- Activități
- Activitati eco
- Admitere clasa a IX-a
- Asociatia liceului
- Bacalaureat
- Buget general
- Burse
- Concurs posturi did. auxiliar
- Concurs posturi nedidactic
- Conducerea liceului
- Contributie 3.5%
- Declaratii de interese
- Despre
- Documente oficiale
- ECO-SCOALA
- Galerie foto 2023
- Galerii foto
- Informare protectia datelor
- Mapa managerului scolar
- Misiunea şi viziunea
- Oferta educationala
- Personalul liceului
- Proiecte si concursuri
- Resurse materiale
- Revolutionarul ,,Axente Sever”
- Transparenta veniturilor
- Contacte
Cei mai buni axentiști dintre cei buni, gata de olimpiadele naționale
Lunile aprilie și mai aduc cu sine etapele naționale ale olimpiadelor și concursurilor școlare. Liceul Teoretic „Axente Sever” are 8 elevi merituoși care vor reprezenta municipiul Mediaș și implicit județul Sibiu la fazele finale ale olimpiadelor de Limba Franceză, Geografie, Pregătire Teoretică Sportivă, ONSȘ (cros și tenis de masă) și la Concursul National „Lazăr Edeleanu”. În același timp, alți axentiști au obținut premii și mențiuni la Concursul Internațional Zircon, concurs transdisciplinar de chimie, biologie și fizică.
Chiar la finele acestei săptămâni atleta de aur a Mediașului, Alexandra Hudea din clasa a XII-a Științe Sociale, va participa la etapa finală a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar la cros, competiție care va avea loc la Botoșani în perioada 11-13 aprilie 2025. Alexandra Hudea nu mai are nevoie de nicio prezentare, fiind multiplă campioană națională și internațională la nivel de juniori.
Tot în domeniul sportului școlar, dar la tenis de masă va participa și Cristian Cîndea din clasa a XII-a Matematică-Informatică, intensiv Informatică. Aflat la a doua calificare consecutivă la etapa națională, Cristi Cîndea va participa la etapa națională în perioada 25-27 aprilie la Dragomirești-Vale, județul Ilfov.
Nu în ultimul rând județul Sibiu va avea în premieră un reprezentant la etapa națională a Olimpiadei de Pregătire Sportivă Teoretică, în persoana lui Darius Popescu din clasa a XI-a Instructor Sportiv. Această competiție se va desfășura la Constanța în perioada 22-26 aprilie. Darius Popescu, Cristian Cîndea și Alexandra Hudea sunt îndrumați de doamna profesoară Miredda Cîmpean.
În aceeași săptămână (22-26 aprilie) la Arad va avea loc etapa națională a Olimpiadei de Geografie, la care vor participa doi axentiști pregătiți de doamna profesoară Ioana Hudea. Ne referim aici la Maia Gogozan din clasa a IX-a Științele Naturii intensiv Engleză și la Ștefan Pop din clasa a XI-a Științele Naturii intensiv Engleză. Ștefan Pop se află la a 4-a participare consecutivă la olimpiada națională de Geografie și suntem convinși că va avea un cuvânt de spus și în 2026.
Tot în perioada 22-26 aprilie, cea mai frumoasă și mai nonșalantă axentistă francofonă va participa la etapa națională a Olimpiadei de Limba Franceză. Este vorba de Alexia Pușcaș din clasa a X-a Științele Naturii intensiv Engleză, pregătită de doamna profesoară Veronica Lungu. Olimpiada națională de Limba Franceză va fi găzduită de municipiul Ploiești.
Nici luna mai nu este săracă în etape naționale ale olimpiadelor și concursurilor școlare. Duminică 11 mai la București va avea loc faza națională a Concursului Național de Chimie „Lazăr Edeleanu”, la care și-a asigurat calificarea Paul Duma din clasa a IX-a Științele Naturii intensiv Engleză. Acesta este îndrumat de doamna profesoară Ana-Maria Agîrbiceanu.
De asemenea în perioada 14-18 mai municipiul Deva va găzdui etapa națională a concursului interdisciplinar „Cultură și Spiritualitate Românească”, reprezentanta liceului nostru fiind Maria Grosaru din clasa a IX-a Științele Naturii intensiv Engleză. Aceasta este pregătită de domnul profesor Daniel Scorobeț.
Dacă pentru unii axentiști încep emoțiile etapelor naționale ale concursurilor și olimpiadelor școlare, alții și le-au depășit cu ocazia participării la Concursul internațional Zircon. Acesta a fost organizat de Societatea Profesorilor de Științe din Iași și Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași și a presupus ca participanții să susțină probe la două dintre disciplinele fizică, chimie și biologie.
Rezultatele obținute de liceenii noștri au fost mai mult decât îmbucurătoare: un premiu întâi, șase premii II, trei premii III și 4 mențiuni. Premiul I a fost obținut de Timeea Țiplea din clasa a X-a Științele Naturii intensiv Engleză, iar premiile secunde au fost acordate pentru 3 eleve din clasa a X-a Științele Naturii intensiv Engleză (Luiza Duma, Delia Chiricescu și Lavinia Bălan) și trei elevi ai claselor a XI-a (Ștefan Pop și Cătălina Părău de la Științele Naturii intensiv Engleză, alături de Bogdan Popa de la Științele Naturii). Premiul al III-lea i-a revenit Darianei Savu din clasa a XI-a Științele Naturii intensiv Engleză. Pe lista mențiunilor și-au mai trecut numele Alexia Alb din clasa a IX-a Științele Naturii, Paul Duma de la Științele Naturii intensiv Engleză și Daria Sicoe din clasa a XI-a Științele Naturii intensiv Engleză.
Îi felicităm pe elevii noștri și pe cadrele didactice îndrumătoare pentru aceste calificări și pentru rezultatele obținute la concursurile internaționale și le dorim mult succes la etapele naționale ale competițiilor școlare.
Prof. Schiau Constantin